Działalność Jezusa

Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni

Ayn Randt

Tytułowe powiedzenia Jezusa „Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni” (Ew. Łukasza 6:37, Biblia Tysiąclecia) stało się niemal przysłowiowe, wielu powtarza je bezmyślnie, jako coś oczywistego, co powinno wszystkim zamknąć usta i zakończyć dyskusje. Otacza je atmosfera podniosłego moralnego patosu. Guru przemówił, ogłoszona została zasada najwyższej etyki. Czy rzeczywiście. Spójrzmy na nią z boku. Pomoże nam w tym świetna filozof Ayn Rand. Pozwolę sobie oddać jej głos zostawiając czytelnikowi osąd, która z tych zasad wyraża wyższy poziom etyki:

Boskie miłosierdzie

Zaratustra

Cóż jest takiego w chrześcijaństwie, że potrafi uwodzić do dziś miliony ludzi? Cóż takiego było w nauczaniu Jezusa, że przynajmniej garstka ludzi porzuciła wszystko i poszła za nim, a i po jego śmierci w jakiś sposób czuła się z nim związana?

Przecież nie jest to żadna mądrość - każdy przyzna, że filozofowie antyczni, czy nawet myśliciele Orientu, prezentowali o kilka poziomów wyższy poziom niż obrazkowe myślenie Jezusa. Nie o to mu chodziło.

Królestwo Boże

Rutilius

Wszyscy chyba badacze, i to niezależnie od reprezentowanej opcji, zgadzają się, że centrum przesłania, które głosił za życia Jezus jest królestwo boże (niektórzy tłumaczą – królowanie Boga – w skrócie dalej KB). Jezus mówił na ten temat dużo, ale nie zawsze jasno i wyraźnie. Wiele wypowiedzi wydaje się być ze sobą sprzeczne, a przynajmniej dopuszczają, gdy się je od siebie oderwie dość odległe od siebie interpretacje. Teologowie często z tej wieloznaczności korzystają, wyrywając jeden z cytatów i budując na tym jakieś pobożne kazanie.

Cuda

Oribasios

Jednym z argumentów, jaki chrześcijanie wysuwają na rzecz boskości Jezusa są sprawiane przez niego cuda. Dla ateistów jest to oczywiście argument przeciwko prawdziwości ewangelii, przyjmują z założenia, że cuda nie mogły mieć miejsca, więc ewangeliści zwyczajnie fantazjują. Chrześcijanie wysuwają wobec tego argument, że Jezus do dziś sprawia cuda (począwszy od cudów obecnych masowo na zgromadzeniach charyzmatyków, skończywszy na cudach eucharystycznych, nie wspominając o często bardzo spektakularnych cudach maryjnych).

Błogosławieństwa

Zaratustra

Tekstem, w którym w najpełniejszy sposób wyraża się moralność chrześcijańska jest niewątpliwie często jako takie przytaczane „kazanie na górze”. Charakterystyczne, że przytacza się właśnie „kazanie na górze”, a zatem odwołuje do ew. Mateusza. Treści te pochodzą z źródła „Q”, z którego czerpali zarówno Mateusz jak Łukasz. Z zawartych tam mów Jezusa autorzy czerpali dość dowolnie umiejscawiając w odrębnych kontekstach. Bibliści są zdania, że to Łukasz, a nie Mateusz zachował wierniejszą wersję Q. Jak zobaczymy, ma to pewne znaczenie.

Przeciw Chrześcijanom III Logos 55

Porfiriusz

porph.jpg[Co oznacza fragment o świniach i demonach.]

l. Jeśli w podobny sposób rozważymy i te opisy, to okażą się one tanim fałszerstwem. Kiedy Mateusz pisze, jakoby Chrystus spotkał dwóch demonów, którzy zamieszkiwali groby i że ci wystraszeni wcielili się w świnie, z których następnie wiele poginęło.