Dwunastu

Zaratustra

Gdy zapytać przeciętnego chrześcijanina, ilu apostołów powołał Jezus, odpowie zapewne:

Oczywiście, że dwunastu!

Oglądając najrozmaitsze dzieła sztuki kościelnej nabieramy pewności, że było ich właśnie tylu, na wszystkich obrazach, freskach, tak byli właśnie przedstawiani. Ale czy na pewno? Czy ktoś pofatygował się ich policzyć? Owszem, znajdziemy taką listę w pracy współczesnego historyka *):

 1. Szymon (Piotr/Kefas) Mt, Mk, Łk, J, Dz
 2. Andrzej, brat Szymona Mt, Mk, Łk, J, Dz

  li>

 3. Jakub syn Zebedeusza Mt, Mk, Łk, J, Dz
 4. Jan, j.w. Mt, Mk, Łk, J, Dz
 5. Filip Mt, Mk, Łk, J, Dz
 6. Tomasz Mt, Mk, Łk, J, Dz
 7. Judasz Iskariota Mt, Mk, Łk, J, Dz
 8. Bartłomiej Mt, Mk, Łk, Dz
 9. Mateusz Mt, Mk, Łk, Dz
 10. Jakub syn Alfeusza Mt, Mk, Łk, Dz
 11. Szymon Kananeńczy, Zelota Mt, Mk, Łk, Dz
 12. Tadeusz Mt, Mk
 13. Judasz syn Jakuba (nie Iskariota) Łk, J, Dz
 14. Natanael J

ApostolowieDlaczego Jezus i ewangelie mówią stale o Dwunastu? Bo nie jest to cyfra, ale nazwa kolegium. Nazywaliby się Dwunastoma, nawet, gdyby było ich czterdziestu. Ale cyfra też nie jest bez znaczenia. Jezus dał apostołom jednoznaczną obietnicę: będą sądzić dwanaście plemion Izraela. Na pierwszy rzut oka może wyglądać to na czysto polityczną zapowiedź, gdyby nie jeden szczegół: od czasów podbicia Izraela przez Asyryjczyków nikt nie wiedział gdzie jest dziesięć z dwunastu plemion. Zapowiedź, iż oto uczniowie sądzić będzie dwanaście plemion, oznacza, że Jezus wierzył, że bardzo niezadługo nastąpi boska interwencja, która zgromadzi i zjednoczy na powrót wszystkich Żydów w jednym państwie pod panowaniem Boga, który będzie urzeczywistniał swą wolę za pośrednictwem Namiestnika – Jezusa.

Oczywiscie możliwe jest też inne wytłumaczenie: Jezus nałożył na uczniów tak wielkie wymagania, że nie wszyscy wytrzymywali, skład tego grona był zatem zmienny. O osobach, które porzuciły Jezusa (a nie dokonały faktycznej zdrady) milczano, tak zresztą postępują do dziś sekty: apostata zwykle staje się automatycznie tematem tabu, chyba, że ośmieli się zaatakować, wówczas - casus Judasza - "wiesza się na nim psy".

Katolicy przyjęli jednak najprostsze wytłumaczenie: po prostu utożsamili "nadliczbowych" apostołów z innymi i w ten sposób Dwunastu stało się Dwunastoma.

Za Sandersem, The Historical Figure of Jesus, p291

Total votes: 671