Blog kritikosa - komentarze

Subskrybuj Kanał Blog kritikosa - komentarze
Antyk kontra chrystianizm
Zaktualizowano: 32 minuty 20 sekund temu

Skomentuj Którędy do wyjścia (z KrK)?, którego autorem jest Rafał

pon., 18/12/2017 - 23:27

Jednak nie można wystąpić również prawnie, bo akurat KK nie ma formalnego członkostwa. Wstąpić też nie można.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Profesor Dzielska o Hypatii, którego autorem jest Anna

ndz., 02/10/2016 - 02:40

Bardzo nieobiektywna książka. Przeczytać można, ale na pewno nie jako jedyną.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Profesor Dzielska o Hypatii, którego autorem jest find-way.net

czw., 08/09/2016 - 07:25

Prof. Dzielska udzielila wywiadu Rzepie. Niestety, nie mam dostepu do calosci, ale z fragmentow dostepnych na stronie i tu widac, ze zachowuje swoj poziom obiektywizmu.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Profesor Dzielska o Hypatii, którego autorem jest plechol

czw., 25/08/2016 - 15:14

Szlag mnie trafiał, gdy czytałem Dzielską z jej religijnym serwilizmem.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Profesor Dzielska o Hypatii, którego autorem jest Ewa

sob., 14/03/2015 - 19:40

Ja uważam, że to kolejna publikacja wyłącznie ,,poprawna politycznie”, bo autorka stara się za wszelką cenę unikać analizy i krytyki chrześcijaństwa, co jest poważnym błędem w tej pracy, a to z tej racji, że stanowisko nowej religii chrześcijańskiej wobec kręgów osób dotychczasowego systemu hellenistycznego jest najważniejszym motywem zbrodni dokonanej na Hypatii! Ona nie zginęła z tak infantylnego powodu jaki podaje Dzielska, czyli z powodu zawiści i zazdrości Cyryla, nie zazdrościł jej również wpływów i władzy w mieście, bo sam posiadał władzę o wiele większą niż powinien, o czym świadczy choćby fakt, że nie odpowiadał przed nikim za jej śmierć i oskarżenia o uprawianie czarnej magii!!! Nawet zataił przed cezarem fakt jej morderstwa, co jest bezsprzecznym dowodem na bezkarność i brak poczucia winy Cyryla, nikt nie mógł mu nic już zrobić. Hypatia została zlikwidowana, bo reprezentowała naukę i filozofię grecką, była czynnym nauczycielem i naukowcem, świetnym filozofem. Po drugie, żyła w centrum nauki, największej biblioteki na świecie, która prowadziła badania naukowe. Po trzecie i najistotniejsze – była kobietą niewierzącą, wykładającą nauki ,,pogańskie”, które jawnie dyskryminowały chrześcijaństwo i mitologię dogmatów tej sekty. Nauczała tego, czego najbardziej obawiał się kościół chrześcijański, krzewiła inne, wolne od ciemnych uprzedzeń nauki, a tego nie pozwala robić teologia Bliskiego Wschodu. Cyryl walczył z Hypatią, bo myślała inaczej niż wypada ciemnej chrześcijance, a już Paweł z Tarsu pisał ,,nauczać kobiecie nie pozwalam”, bo ma ona tylko uczyć się od mężczyzn wierzących wiary chrześcijańskiej, odrzucać wszelkie nauki pogańskie, filozoficzne. Chrześcijaństwo ma tu typowe poglądy mężczyzn Bliskiego Wschodu, dla których zdanie i stanowisko kobiety nic nie znaczy i nie może ona myśleć po swojemu, ale musi podporządkować się bezwzględnie. To były główne powody jej śmierci, które autorka starannie zataiła, a przez to jej praca jest bardzo uboga i nieobiektywna. Czytając jej pozycję od razu zdziwiłam się, że nie pisze o religijnym konflikcie i o koszmarze likwidowania pięknej cywilizacji helleńskiej, ale ona chyba nie rozumie tego problemu.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Którędy do wyjścia (z KrK)?, którego autorem jest Wystap.pl w mediach | Www.wystap.pl – jak wystąpić z kościoła. Centrum informacji i platforma batalii.

ndz., 08/03/2015 - 21:33

[…] Po rozpoczęciu wydawania decyzji GIODO 16 stycznia 2014 słuszny i przyjacielski wpis na blogu Kritikos.pl […]

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Bitango: Hypatia według prof. Dzielskiej, którego autorem jest Rutilius

śr., 28/05/2014 - 22:27

Ale po co niby? Biblia Romaniuka jest w tańszych wydaniach (pomijając kwestię, czy jest to szczególnie dobre tłumaczenie), a JP2 miał wyjątkowo ciężki styl. Po cóż się katować.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Bitango: Hypatia według prof. Dzielskiej, którego autorem jest Karolina

wt., 27/05/2014 - 15:18

Hej

Ostatnio natrafiłem w sklepie na nową (chodzi o wydanie, nie treść ) Biblię, która zawiera 1456 stron, z których 360 stanowią komentarze Jana Pawła II. Całość uzupełniają 83 ryciny biblijne Gustave’a Doré oraz średniowieczne, kolorowe mapy świata i Ziemi Świętej.

http://wpolityce.pl/polityka/188765-wydarzenie-wydawnicze-przed-kanonizacja-jana-pawla-ii-przepiekna-biblia-z-papieskimi-komentarzami-do-czytania-rodzinnego

Co ciekawe, to cytuję: „ks. Romaniuk przyznał, że tłumaczenie zajęło mu z przerwami – 40 lat”.

Moim zdaniem to ciekawa pozycja w biblioteczce i zastanawiam się nad kupnem.

Co sądzicie? Warto?

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Kościół, naród i islam – Winnickiemu, którego autorem jest AMF

sob., 22/02/2014 - 23:01

Jednej rzeczy tu brakuje: Winnicki to MW, a konkretnie były prezes.

PS: judeokatole już szykują import kolorowych do Polski, oczywiście pod płaszczykiem miłosierdzia wobec prześladowanych.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Dlaczego Polacy przechodzą na islam?, którego autorem jest Architekt

sob., 23/11/2013 - 12:08

Nie sugerowałbym, że ludzie przechodzą na islam (co jest tezą kontrowersyjną i ultra szeroką), tylko raczej zapytał o to CZY Polacy lgną do Kościoła? Podobno w latach ’80 był taki tręd. Czy jest nadal?

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj O prześladowaniu chrześcijan uwag kilka, którego autorem jest Origins of antisemitism - Page 5 - Historum - History Forums

śr., 07/08/2013 - 03:26

[...] I base these data on this article (in Polish, Google Translated link below): Google Translate O prze?ladowaniu chrze?cijan uwag kilka | Jaskinia Zaratustry ======================================== By the way – Romans also did many other evil things to [...]

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Genetyka potwierdza Biblię?, którego autorem jest Zielony

śr., 17/07/2013 - 14:47

Próby zrozumienia i zbadania jakiegokolwiek zagadnienia są zwykle godne pochwały. Natomiast wyciąganie ze swoich i cudzych badań zbyt pochopnych wniosków już niekoniecznie. Niestety, nie wszystkim starcza pokory i skromności by ograniczyć swoje wypowiedzi do tych obszarów, które faktycznie zbadali.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Dlaczego Polacy przechodzą na islam?, którego autorem jest DKnoto

śr., 17/07/2013 - 01:50

> …będzie na świecie 100% muzułmanów zrealizuje się powszechny
> pokój i miłośc…

Taki sam tekst usłyszałem prawie czterdzieści lat temu na rekolekcjach, oczywiście s/muzułmanów/katolików/g

Niestety absurdalne ide są na lepszej pozycji, słabym umysłom łatwiej w nie uwierzyć

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Zbrodniarz jako owieczka, chora owieczka, którego autorem jest Kocia

czw., 27/12/2012 - 20:25

Choroba była użyta jako przykład przez księdza, z którym dyskutujesz.
Porównywał przestępcę do chorego, nie twierdził, że nim jest.
Przestępstwo potraktował jako objaw pewnego zaburzenia – moralnego? socjalnego? behavioralnego? które może przypominać chorobę, bo można je leczyć – resocjalizacją.
Bardzo szlachetnie.
Nie znam się na karnistyce, zwłaszcza na jej etycznej ani praktycznej podstawie, ale z tego, co mi się o uszy obiło, resocjalizacja działa. O ile jest, oczywiście odpowiednio stosowana. Obiło mi się też, że nie we wszystkich przypadkach.
W każdym razie zresocjalizowanego przestępcę, który już wie, że zrobił źle, potrafi już też poradzić sobie w życiu bez łamania prawa odzyskujemy dla społeczeństwa. Nie zresocjalizowanego można trzymać w odosobnieniu i sprawić, by też stał się przydatny.
Wysokośc kary niczego nie zmienia, zmienia nieuchronnośc, ale też tylko w dużym stopniu, nie we wszystkich przypadkach.
Wybacz,że nie przystąpiłam do tradycyjnej dyskusji, czyli zbijania twoich argumentów, wykazywania błędów logicznych czy innych oraz udoskonalania swojego oręża do dalszych bojów.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Zbrodniarz jako owieczka, chora owieczka, którego autorem jest Zoroastres

czw., 27/12/2012 - 16:08

A skąd te założenia? Chyba nie z mojego wpisu, bo ich tam nie widzę.
1) uznawanie człowieka z góry za chorego odbiera godność.
2) skoro „choroba” ma być argumentem przeciwko karze, to chyba w tej perspektywie założone jest, iż ogranicza poczytalność, bo inaczej nie powinna mieć wpływu na karę.
do 3) i 4) trudno mi się odnieść, bo -jak się wydaje – opiera się na złożeniu, którego nie aprobuję: że w karze chodzi o dobro przestępcy. Moim zdaniem to nie ma nic (albo niewiele) do rzeczy. Kara musi być (i to surowa), by podtrzymać wiarę zwykłych obywateli w świętość (taką świecką, nie religijną) pewnych zasad.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj Zbrodniarz jako owieczka, chora owieczka, którego autorem jest Kocia

wt., 25/12/2012 - 20:55

Przy założeniach
1) choroba umysłowa (?) odbiera godność
2)choroba umysłowa (?) determinuje niepoczytalność
3) leczenie oznacza wyłącznie kurację psychiatryczną
4)znane są prognozy „nawrócenia” po zasądzeniu 25 lat więzienia i po peryspektywie 1 roku oczekiwania na KŚ
możnaby się z Autorem zgodzić.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj In persona Christi, którego autorem jest Zoroastres

śr., 05/12/2012 - 20:59

Co Pan rozumie przez „obrażać”? Obecnie wchodzimy w erą hiperpoprawności, gdy nazwanie zamaskowanego człowieka wynoszącego z nieswojego domu telewizor złodziejem może zostać uznane za obrazę jego ludzkiej godności. Nazywanie rzeczy po imieniu w moim przekonaniu nie stanowi obrazy. Karnowski nie argumentuje, dowodząc, że biskup nie kłamał, ale uważa, że nie można w stosunku do niego używać takich słów. Nie dlatego, że biskup tak nie czynił, ale dlatego, że to biskup.
Winię KrK jedynie za posoborowe rozmiękczanie standardów na poziomie werbalnym (nie mam powodów, by sądzić, że praktyczne kiedyś były wyższe), rozmywanie pojęć dobra i zła, ale – co kluczowe – przede wszystkim tam, gdzie chodzi o własnych funkcjonariuszy. Gdy biskup donosił – nie można go nazwać kapusiem, bo „to narusza jego godność”, gdy molestował – słyszymy o godności człowieka. I to z grubsza tyle.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj In persona Christi, którego autorem jest Andrzej Kotarski

śr., 05/12/2012 - 19:29

W przedstawionym tekście dowiadujemy się, że:
1. ks. bp Życiński coś mówił, pisał czy robił,
2. pan Braun stwierdził, że biskup „kłamał i łajdaczył”
3. pan Karnowski stwierdził, że nieładnie tak mówić o biskupie czy księdzu bo to kapłan kościoła z przymiotnikami
4. pan Zaratustra wini za to Kościół Katolicki
Sądzę,na podstawie nauki Chrystusa, że obrażać i wyzywać nie wolno nikogo, czy to biskup, ksiądz, złodziej, pijak czy zwolennik Nietzschego. Ponadto udowadnianie, że jeżeli 1., 2. i 3. to 4. czyli winien Kościół Katolicki to piękna logika lecz wątpię czy kogoś przekona co najwyżej o tym, że wrogowie Kościoła nie mają racji.

Kategorie: Kritikos.pl

Skomentuj „Niech pozostanie z dala od nas taka religia”, którego autorem jest Agata

śr., 21/11/2012 - 23:29

Świetny artykuł, gratuluję dobrego pióra (albo bardziej adekwatnie do czasów- dobrej klawiatury ).
Wielka szkoda, że kultura i religia dawnych Słowian jest u nas (i na świecie) tak słabo znana. Nie wiem, czy tylko ja zauważam, jak absurdalny jest polski system nauczania historii? W każdym „cyklu” szkolnym (najpierw klasa 4-6, potem gimnazjum i liceum) uczymy się wciąż i od nowa o bogach greckich i (rzadziej) egipskich, a właściwie jedynie prześlizgujemy się po tematach związanych z religią słowiańską ;/ OK, rozumiem, że poznanie kultury antycznej Grecji jest BARDZO ważne, ale jesteśmy Polakami i Słowianami i MUSIMY znać nasze korzenie! Tymczasem w szkole nauczono mnie jedynie, że Słowianie czcili Światowida (w dodatku nazwa jest niepoprawna). Myślę, że stąd też wynika poczucie wyższości chrześcijan nad poganami. To brak wiedzy powoduje, że większość z nas nadal nie ma pojęcia jak wyglądała chrystianizacja i że wcale nie była zbawieniem dla mieszkańców państwa Mieszka I. Dziękuję za uwagę, pozdrawiam!

Kategorie: Kritikos.pl