O stronie

- - -

Strona, na którą zawędrowałeś nie propaguje satanizmu ani humanistycznego ateizmu. Jej celem jest przedstawienie polemiki jaka u początków naszej ery toczyła się między najwybitniejszymi przedstawicielami kultury antycznej (rzymskiej i helleńskiej) a rozprzestrzeniającym się chrześcijaństwem. Oprócz wszczynanych sporadycznie prześladowań, które tradycja chrześcijańska znacznie wyolbrzymia, kierowano bowiem przeciwko nowej religii również argumenty i myśli. Będziemy je skrupulatnie wydobywać z pism takich autorów jak Fronton, Celsus, Porfiriusz z Tyru, Julian Filozof (przez chrześcijan zwany Apostatą). Będziemy starali się podjąć dzieło tych wybitnych krytyków chrześcijaństwa w miarę naszych skromnych możliwości.

Autorzy strony stawiają sobie jedno jeszcze zadanie: chcemy odtworzyć stan ducha pogańskiego, przedchrześcijańskiego, wolnego od pojęć pierworodnego grzechu, wrogości do ciała, sofistycznych zawijasów, tłumaczących "głębię" pisma. Odtworzyć również w sobie samych. Oznacza to konieczność głębszego zrozumienia chrześcijaństwa, tego co czyni z człowiekiem i cywilizacją. W tej pracy będziemy korzystać też z niektórych myślicieli współczesnych, z których zwłaszcza Friedrich Nietzsche zasłużył na naszą wdzięczność ucząc nas czytać Nowy testament w rękawiczkach. Istotnym źródłem będzie dla nas współczesna biblistyka historyczno-krytyczna (sic!), która najskuteczniej dowodzi, iż doktryna chrześcijańska powstała jako zlepek nieporozumień, spontanicznych zafałszowań, z których potem nikt nie miał odwagi się wycofać. Problematyka poszukiwania Jezusa historycznego (zwłaszcza Third Quest), będzie z pewnością gościć na tych łamach. Jak powiedział ten Galilejczyk, "Prawda was wyzwoli" - jak się okazuje w odniesieniu do prawdy historycznej - również od niego samego.

W zawiązku z powyższym wiele z treści zawartych na tej stronie może być niebezpieczne dla czytelników chcących zachować swą chrześcijańską wiarę. Jeśli jesteś chrześcijaninem, zanim zdecydujesz się czytać dalej, przeczytaj Ostrzeżenie dla chrześcijan.

Nie wszystko na tej stronie jest śmiertelnie poważne. W prawym menu znajduje się spis naszych blogów, gdzie pozwalamy sobie na nieco swobodniejszą formę krytyki - zamieszczamy tam nasze luźniejsze myśli, wstępne opracowania, ale też wyśmiewamy to, co wydaje nam się absurdalne, choć czasem w związku z tym również budzące grozę.

Stronę rozwijać będziemy stopniowo, w wolnych chwilach, zawsze więc będzie do pewnego stopnia w budowie. Prosimy zatem o cierpliwość i odwiedzanie nas co jakiś czas. A jeśli chcesz być na bieżąco - możesz zasubskrybować kanał rss (informujący o artykułach tu się pojawiających), drugi RSS rss(zdaje sprawę z nowych wpisów na blogach) a kolejny kanał RSS rsszbiera nowe posty z Portyku - naszego forum, do którego zapraszamy, jeśli chcesz z nami podyskutować.


 

Total votes: 1055