Antyk kontra chrześcijaństwo

- - -

Celem strony, na którą zawędrowałeś jest przedstawienie polemiki jaka u początków naszej ery toczyła się między najwybitniejszymi przedstawicielami kultury antycznej a rozprzestrzeniającym się chrześcijaństwem. Przypominamy i kontynuujemy ich dzieło a ostatniego z nich - Juliana Filozofa (przez chrześcijan zwanego Julianem Apostatą), uczyniliśmy swoim patronem. Więcej...

 

 

Strona nie propaguje satanizmu ani humanistycznego ateizmu. Ale jej zawartość może być niebezpieczna dla czytelników chcących zachować swą chrześcijańską wiarę. Jeśli jesteś chrześcijaninem, zanim zdecydujesz się czytać dalej, przeczytaj: Ostrzeżenie dla chrześcijan.

 

 

 

pantheion.plW kolejnym tekście natomiast syntetycznie tłumaczymy, dlaczego nie lubimy chrześcijaństwa i dlaczego wybieramy pogaństwo. Więcej o Autorach.

Rządy Piłata - Starożytności

Józef Flawiusz

III. 1. Tymczasem prokurator Judei Piłat ściągnąwszy wojsko z Cezareiwysłał je na leże zimowe do Jerozolimy i chcąc okazać pogardę dla obyczajówżydowskich, kazał wnieść do miasta godła z wizerunkami Cezara,choć nasze Prawo zakazuje sporządzać takie podobizny. Dlatego poprzednizarządcy ilekroć wprowadzali wojsko do miasta, usuwali z godeł teozdoby. Pierwszy Piłat wkroczywszy z nimi potajemnie i nocną porą doJerozolimy kazał tutaj te wizerunki umieścić. Mieszkańcy dowiedziawszysię o tym, tłumnie udali się do Cezarei i przez wiele dni prosili Piłata,aby je usunął.

Do Bazylego (zwanego Wielkim)

Julian

Przysłowie mówi: „Ty nie wojnę zwiastujesz", ja zaś dorzucę jeszcze słowo komika: ,,złotą mi przynosząc wieść". Przybądź więc, dokaż tego czynem i pośpiesz do nas, a przybędziesz jako przyjaciel do przyjaciela... Co prawda, nieustanna, wspólna praca nad państwowymi sprawami może się wydawać do pewnego stopnia uciążliwa dla tych, co nic nie czynią niedbale. Jednakże Ci, co w trosce o nią uczestniczą, są to ludzie, jestem tego pewny, przyzwoici, rozsądni i bez wyjątku nadają się do wszystkich zajęć. Dają mi więc pewną ulgę, tak iż mogę niczego nie zaniedbując także zażywać spoczynku.

Strony